Ayhan Akman Ekibi Topluyor

Posted by

2021 22 futbol sezonunun yaralarını yeni hocası Okan Buruk önderliğinde sarmaya çalışan Galatasaray’da son günlerde en çok konuşulan isim Ayhan Akman. Galatasaray altyapısında oynayan ve bu sene hazırlık kampında A takım kadrosunda yer alan iki oğlundan sonra Ayhan Akman şimdi de yeğeni Ali Akman’a sarı kırmızılı formayı giydirmeye hazırlanıyor.

Galatasaray’ın unutulmaz futbolcularından olan Ayhan Akman 2001 yılında Beşiktaş’tan geldiği Galatasaray’da sarı kırmızılı formayı 11 yıl boyunca terletmiş, bu 11 yıla 4 şampiyonluk, 1 Türkiye Kupası ve bir de Türkiye Süper Kupası sığdırmıştı.

Futbola İnegölspor’da başlayan Ayhan, Gaziantepspor’da yıldızını parlatıp büyük beklentilerle ve rekor bir bonservis ücreti karşılığında Beşiktaş’a transfer olmuştu. 1977 doğumlu oyuncu 21 yaşında transfer olduğu Beşiktaş’ta beklentilerin çok uzağında kalmış ve kariyeri büyük bir düşüş trendine girmişken 2001 yılında Lucescu ile yeni bir yapılanmaya giden Galatasaray’a transfer olmuştu. Galatasaray formasıyla adeta küllerinden doğan Ayhan, Lucescu ile beraber on numara pozisyonundan çift yönlü bir orta saha oyuncusuna evrilmiş ve senelerce Galatasaray orta sahasının banko oyuncusu olup Galatasaray’da kaptanlık pazubandını da koluna geçirmişti. Galatasaray kaptanı olarak tamamladığı son sezonunda Kadıköy deplasmanında Türkiye şampiyonluğu yaşayarak, şampiyonluk kupasını kaldırmış ve adını Galatasaray’ın unutulmazları arasına yazdırmıştı.

İki Oğlu da Galatasaray Altyapısında

Galatasaray’da oynadığı dönemde biri 2004 diğeri 2006 yılında olmak üzere iki kez babalık sevinci yaşayan oyuncunun Hamza ve Efe adını verdiği iki oğlu da Galatasaray altyapısında futbola başladı. Günümüzde Hamza Akman 17, Efe Akman ise 15 yaşında ve iki oyuncu da 2022 23 futbol sezonu öncesi Galatasaray hazırlık kampına götürüldü. İki oyuncudan da gelecekte beklenti bir hayli fazla olsa da 17 yaşındaki Hamza Akman, hazırlık kampı ve hazırlık maçlarının en öne çıkan isimlerinden biri olmayı başardı. Topla dikine gitmesi, rahat adam geçebilmesi, top tekniği, saha görüşü ve soğukkanlılığı ile özel bir oyuncu olduğunu ispatlayan Hamza Akman’ın henüz 18’ini bile doldurmamışken Galatasaray orta saha rotasyonunun bir parçası olduğu kabul ediliyor artık.

Efe Akman henüz 15 yaşında olsa da onun da yetenekleri daha şimdiden çok övülüyor ve Galatasaray orta sahasında ileride Akman kardeşlerin önemli bir rol üsteleneceğine inanılıyor. Ancak futbolculuk döneminde Galatasaray’a büyük katkılar sunan, şimdi ise iki oğlunu Galatasaray A takımına armağan etmek üzere olan Ayhan Akman’ın katkıları bununla sınırlı kalmadı. Bir Akman daha yakında sarı kırmızılı formayı giyebilir.

Ali Akman

Ali Akman da Yeğeni

Bursaspor altyapısında yetişen ve gelecekte Türk futbolunun en önemli golcüsü olacağı düşünülen Ali Akman, Bursaspor’un sözleşme uzatma teklifin kabul etmeyerek bedelsiz olarak yurt dışına transfer olmuştu. Henüz 19 yaşında olan oyuncunun Eintracht Frankfurt ile 2025 yazına kadar sözleşmesi olsa da Alman kulübü, geçen sene olduğu gibi bu sene de Ali Akman’ı kiralık gönderip oyuncunun tecrübe kazanmasını ve durumunu görmek istiyor. İşte bu noktada devreye Ayhan Akman girdi ve henüz resmi imzalar atılmasa da yeğenini Galatasaray forması giymek konusunda ikna etti. Ali Akman’ın önümüzdeki günlerde sarı kırmızılı ekibe katılması bekleniyor.