Avrupa’nın 3 Devi Erling Haaland’ı İstiyor

Posted by

Futbol dünyasının efsaneleri Cristiano Ronaldo ve LionelMessi’nin ilerleyen yaşlarıyla birlikte düşen performansları, iki efsane oyuncunun arasındaki rekabetin uzun zamandan beri aynı ligde gerçekleşmiyor olması gibi pek çok durum bu oyunculardan doğan boşluğu kimin doldurabileceğine dair tartışmaları beraberinde getiriyor.

Bu devasa boşluğu hangi oyuncu layıkıyla doldurabilir bunu tahmin etmek de tahmini tutturabilmek de zor ancak en yakın iki isim olarak PSG’de forma giyen KylianMbappe ve Borussia Dortmund’da forma giyen ErlingHaaland, bu seviyeleri en çok zorlayabilecek iki oyuncu olarak gösteriliyor.

Her ikisi de geçtiğimiz yaz transfer dönemini oldukça meşgul etse de KylianMbappe’nin Real Madrid’e olan arzusu ve serbest kaldıktan sonraki durağının Real Madrid olacağı biliniyor. Ancak serbest kalma maddesi sadece 76 milyon Euro olan ve 3 Avrupa Devi tarafından istenen ErlingHaaland’ın hangi takıma transfer olacağı ara transfer döneminde de uzun süre tartışılacak gibi duruyor.

Yeni Gol Makinesi: Erling Haaland

Dünya futbolunun son gözdelerinden birisi olan Erling Haaland, 1.94’lük boyu, güçlü fiziği, hızı, patlama gücü, top kontrolü, pas kalitesi, vuruş kalitesi ve daha sayılamayacak birçok özelliği ile birlikte önümüzdeki dönemin en çok konuşulan futbolcularından birisi olacak gibi görünüyor. Daha 20 yaşındayken Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde gol krallığı yaşayan gol makinesi, gösterdikleri ve vaat ettikleriyle birlikte futbolseverleri heyecanlandırdığı kadar, onu isteyen takımları da heyecanlandırıyor.

Bu sezon Borussia Dortmund ile birlikte toplam 16 resmi maça çıkan ve 19 gol ve 5 asistlik akıl almaz bir performans göstermeyi başaran Norveçli golcünün 2024 senesine kadar sözleşmesi bulunuyor ancak serbest kalma maddesinde yazan tutarın 76 milyon Euro olması, onun her an bir takımla anlaşabilmesine dair ihtimali arttırıyor.

Her ne kadar futbol gün geçtikçe daha pahalı bir spor haline gelmiş olsa da 76 milyon Euro yine çok ciddi bir rakam ancak Erling Haaland’ın sadece vaat ettikleri bu tutardan daha fazlasını gözden çıkarabilmek adına kulüpleri ikna ediyor.

Bundesliga’da çıktığı toplam 54 maçta 53 gol ve 16 asist yaparak 69 gole direkt katkı sağlayan, Şampiyonlar Ligi’nde forma giydiği 19 maçta 23 gol ve 3 asistlik katkısıyla birlikte maç başına 1’den fazla golü takımına kazandıran Haaland’ın kariyeri boyunca çıktığı 169 maçta 125 gol 33 asisti, Transfermarkt’a göre ise şimdiden 150 milyon Euro piyasa değeri bulunuyor.

Manchester’ın İki Yakası ve Real Madrid Norveçliyi İstiyor

Haaland’ın bu performansı tüm futbolseverleri ona hayran yaparken, Real Madrid, Manchester City ve Manchester United takımları da Norveçli gol makinasını kadrosuna katmak isteyen 3 takım olarak öne çıkıyor.

Çok ciddi mali güçleri olan ve Erling Haaland gibi başka bir takımda belki 1 milyar Euro serbest kalma maddesi koyulacak bir oyuncuyu sadece 76 milyon Euro ile kadrolarına katma ihtimali bulunan 3 kulüpten birinin, 21 yaşındaki oyuncunun bir sonraki durağı olacağı tahmin ediliyor.