Avrupa Süper Ligi’nde Son Durum

Posted by

Avrupa Futbolunda yaşanan sıcak gelişmeler kaldığı yerden devam ediyor. Bilindiği üzere birkaç gün önce Avrupa’nın 12 büyük kulübü kendi liglerini yani Avrupa Süper Ligi’ni oluşturacaklarını açıkladılar. Bunun üzerine deyim yerinde futbol dünyasında yer yerinden oynadı. Başka UEFA ve FIFA olmak üzere, federasyonlar, diğer takımlar, kulüp başkanları ve yöneticiler ve hatta teknik direktör ve futbolcularda bu karara şiddetle karşı çıktıklarını ifade ettiler.

Birkaç gün geçtikten sonra ise özellikle futbol camiasından ve kulüplerin taraftarlarından gelen baskılar nedeniyle bazı kurucu kulüpler bu oluşumdan çekilmek istediklerini açıkladı.

İngiliz yayın kurumu BBC ve Premier Lig’in İngiltere’deki yayın haklarının sahibi olan Skyy Sport kanallarının haberine göre İngiltere Premier Ligi’nden Avrupa Süper Ligi’ne kurucu takım olarak katılan Chelsea ve Manchester City, bu oluşumdan çekilmeye hazırlandıklarını iddia edildi. Her Chelsea hem de Manchester City resmi açıklama yapmak için gerekli prosedürlerin tamamlanmasını bekliyorlar.

İtalya’dan İstifa Haberi Geldi

Avrupa’nın önde gelen 12 futbol kulübünün Avrupa Süper Ligi’ni kuracaklarını açıklamasının ardından Avrupa Futbolu’ndan sert tepkiler geldi. Bu tepkiler de bu oluşumun içerisinde yer alan bazı kişilerin görevlerini bırakmasına bile yol açtı.

Bu istifa haberlerinden bir tanesi İalya’dan geldi. Gelen bilgilere göre İtalya Serie A takımlarından olan Juventus’un başkanı Adrea Agnelli istifa etti. Fakat siyah beyazlı ekibin Andrea Agnelli’nin bu istifasını kabul etmediği öğrenildi.

Bir İstafa Haberi de İngiltere’den Geldi

İngiltere Premier Ligi’inden Avrupa Süper Ligi’ne kurucu kulüp olarak katılan Chealsea ve Manchester City’nin çekilmeye hazırlandıklarını söylemelerinin ardından İngiltere’den bir istifa haberi geldi. İngilltere Premier Lig takımlarından olan Avrupa Süper Ligi’ne destek veren kulüplerden Manchester United’ın yöneticilerinden birinin ayrılacağı bilgisi geldi.

Manchester United kulübünden yapılan açıklamaya göre 2005’ten bu yana kırmızı şeytanlarda görev yapan ve 2012 yılında bu yana sürdürdüğü görevini bırakacağı açıklanan kişi 49 yaşındaki başkan Ed Woodward oldu. Daha önceden yapılan haberlere göre Başkan Ed Woodward’ın görev süresinin zaten 2021 yılında dolacağı biliniyordu. Böylelikle ayrılık tarihi biraz daha öne çekilmiş oldu.