Atletizmde İlk Günden İki Rekor

Posted by

Turkcell Türkiye Büyükler ve 20 Yaş Altı Salon Atletizm Şampiyonası’nda ilk günün sonuna gelinirken, milli sporculardan Berke Akçam ve Devrim Kazan Türkiye rekoru kırarak güne damga vurmayı başaran iki isim oldular.

Geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) İstanbul İl Temsilcisi Selahattin Yıldız’ın anısına düzenlenen ve İstanbul Ataköy Atletizm Salonu’nunda gerçekleştirilen organizasyon, bu yıl 13 Şubat’ta gerçekleştirilmesi planlanan Balkan 20 Yaş Altı ve 20 Şubat’a gerçekleştirilmesi planlanan Balkan Büyükler Salon Atletizm şampiyonaları için de adeta seçme niteliğinde.

Federasyonun açıklamalarına göre, 400 metre engelli branşında yer alan Berke Akçam, salonda 400 metrede en iyi derecesi olan 47,32’lik süreyi 49,99 olarak yeniledi ve kariyerine bir Türkiye rekoru daha ekledi.

Akçam, bu süreyle Batuhan Alıntaş’ın 47,10’luk Türkiye 20 yaş altı rekorunu elinden alırken, Yavuz Can, Batuhan Altıntaş ve Ali Ekber Kayaş’tan sonra salonda 47 saniyenin aşağısında derece yapan tüm zamanların dördüncü Türk sporcusu oldu.

Üç bin metre mücadelesini üçüncülükle bitiren Devrim Kazan, Türkiye rekorunu kırdı. Devrim Kazan 8:07,04’lük süre ile daha önce Süleyman Bekmezci’nin 7 yıldır kırılamayan salondaki 20 yaş altı rekorunu yarım saniyeyle kırdı.

Organizasyonda Diğer Sonuçlar

7 Şubat Pazar günü noktalanacak organizasyonda ilk gün geride bırakılırken sporcular farklı farklı dereceler ile dinlenmeye çekildiler.

Üç bin metre erkeklerde 2017 yılında Avrupa Salon Şampiyonu olan İspanya vatandaşı Adel Mechaal, 7:49,32’lik süreyle hedeflerine ulaşırken, ikinci olan Abdurrahman Gediklioğlu, bir hafta önceki derecesini biraz daha ileriye taşıyarak günü 7:57,43’lük süreyle kapattı.

Erkekler 60 metre müsabakasında Kayhan Özer 6,67, kadınlarda ise Mizgin Ay 7,44’lük derecesiyle ipi göğüsledi.

20 yaş altında erkeklerde Orçun Ünalan ve kadınlarda Zülha Armutçu şampiyon oldu.

Korona Virüs Önlemleri Dikkat Çekti

Turkcell Türkiye Büyükler ve 20 Yaş Altı Salon Atletizm Şampiyonası’nda ilk günün sonuna gelinirken, milli sporculardan Berke Akçam ve Devrim Kazan Türkiye rekoru kırarak güne damga vurmayı başaran iki isim oldular.

Müsabakalar esnasında korona virüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler özenle yerine getirildi. Sabahın ilk saatlerinden itibaren periyodik aralıklarla detaylı olarak dezenfektasyon uygulamasının yanında salonda görev alan görevlilerin ve sporcuların da sosyal mesafe kurallarına uymaları konusunda sürekli olarak uyarılar yapıldı.