Ara Transfer Döneminin Bütçesi Belli Oldu

Posted by

5 Ocak 2021 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) kararı ile başlayan ve 1 Şubat günü sona eren Devre Arası Transfer döneminde takımlar kadrolarını güçlendirmek ve bir sonraki maçlarda galibiyet ile puanlar alarak yükselmek için elinden geleni yaptı.

Bu dönemde bazı kulüplerden sürpriz isimlerin transferleri gerçekleştirilirken bazı oyuncular takımlar arasında çekişmeli bir şekilde transfer edildi.

21 Kulüp 152 Oyuncu 288 Milyon Lira

Süper Lig kulüplerine transfer döneminin maliyeti toplamda 288 milyon lira olduğu duyuruldu. Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, söz konusu devre arası transfer sürecinde kulüplerin gerçekleştirmiş olduğu transferler ile ilgili değerlendirmeler üzerine bazı konularda bilgilendirme zorunluluğunun doğduğu belirtildi.

Kulüp Lisans Kurulu Tarafından 2020-2021 sezonu ikinci transfer ve tescil döneminde toplamda 152 oyuncunun sözleşmesi tescil edilmiştir.

21 Süper Lig kulübüne ait bu transferlerin oyuncu, menajer ve teknik adam ücretleri ile transfer tazminatları dahil olmak üzere takımların toplamda harcadığı para 288 milyon liradır. Kulüp başına ortalama olarak 13,7 milyon lira transfer harcaması yapıldığı belirtilmiştir.

Pandemi Transfer Dönemini Etkiledi

Geçen sezon 18 Süper Lig kulübünün ara transfer döneminde 122 oyuncu transfer ettiği belirtildi. Bu sezona tekabül eden toplam transfer harcaması 251 milyon liradır. Kulüp başına ise ortalama olarak 14 milyon lira olarak gerçekleşmiştir.

Bu sonuçlara bakıldığında Süper Lig’de yer alan takımların sayısının artmasına rağmen kulüp başına düşen ortalama transfer maliyetinde gözle görülür bir düşüş vardır. Bu düşüşün nedenlerinin başında yeni tip korona virüs (covid-19) pandemisi gelmektedir.

Kulüplerin maddi açıdan zorda olmaları transfer döneminde daha az harcama yapmalarına neden olmuştur.

Yapılan açıklamada, ikinci transfer ve tescil dönemi sürecinde kulüplerin mevcut takım harcama limitlerinde artış olduğunu ve sermaye ve transfer gelirlerinde de artış gözlemlendiğine dikkat çekilmiştir.

Aynı zamanda kulüplerin oyuncu ücretlerinde indirim ve sözleşme fesihleri ile birlikte bu sezona denk gelen takım harcama giderlerini düşürmüşlerdir. Dolayısıyla yeni biten transfer dönemi ile ilgili yapılacak olan değerlendirmelerde tüm bu detayların göz önüne alınması gerekir.