ANTALYALI BOKSÖR NİNE

Posted by

Türkiye’nin güzide Turistik kenti Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bir spor salonunda haftanın 3 günü boks icra eden 74 yaşındaki yaşlı bir teyzemiz boksörlere meydan okuyor.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yaşayan 74 yaşındaki Parkinson hastası Naciye Van der Straeten, 3 yıldır haftada 3 gün tertipli olarak boks sporu ile uğraşıyor.

74 yaşındaki Der Straeten, 10 yıl öncesinde pençesine düştüğü Parkinson hastalığı ile boks sporuna kendini adayarak savaştığını belirtti.

HERKESE TAVSİYE EDİYOR

Tüm parkinson hastalarına boks yapması konusunda tavsiye veren Naciye Van Der Straeten, parkinson hastalığının neden olduğu birçok sorunun boks ile ortadan kalktığını söylüyor.

“İlaç tedavisi tek başına yetmiyordu ” İlaç tedavisinin tek başına parkinson hastalığına yetmediğini çünkü boks yaptığını söyleyen Türk asıllı Brüksel doğumlu Naciye Van Der Straeten, “40 yıldır Türkiye’deyim. 10 yıldır Parkinson hastasıyım 6 senedir ilaç tedavisi görüyorum.

İlaç tedavisi tek başına yetmiyordu, internetten ne yapabileceğimize baktım. Boksun parkinsona fazlaca yararlı bulunduğunu gördük. Çok yararlı bundan dolayı sesli bir spor.

Parkinsonda ses olması fazlaca önemli. El ve ayak koordinasyonu da fazlaca önemli. Yürüyüş bandına çıkıyorum, top sektiriyorum. Çünkü kalp atışımın yüksek olması lazım. Terlemem lazım. O vakit parkinsonluların beyinde yaşamış olduğu eksikliği tamamlamış oluyorsunuz” dedi.

“74 yaşındayım 3 seneye yakın boks yapıyorum” 74 yaşlarında bulunduğunu ve 3 yıldır boks yaptığını söyleyen Naciye Van Der Straeten, “74 yaşındayım 3 seneye yakın boks yapıyorum.

Boks yapınca kendimi daha iyi hissediyorum, sevinçli oluyorum. Boks yapacağım sabahlar kendimi motive ediyorum o hareketlilik bana fazlaca iyi geliyor.

Parkinson hastalarına boks yapmayı öneri ediyorum. Türkiye de yaş itibari ile olarak boks icra eden tek Parkinson hastasının kendim bulunduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

ANTRENÖRÜ TAKDİR EDİYOR

“Antrenmana gelmesi için yağmur, çamur, kar ayrım etmiyor” Yaşlı kadının antrenmana gelmesi için hava durumunun ayrım etmediğini söyleyen antrenör Ali Saygılı, “Naciye teyzeyi ben çalıştırıyorum. Yaklaşık 3 senedir burada boks yapıyor.

Haftanın 3 günü 2 saat antrenman yapıyor. Antrenmana gelmesi için yağmur, çamur, kar ayrım etmiyor. Hiç kaçırmıyor antrenmanlarını.

Doktor kontrolünde geliyor. 65 yaş üzeri için esenlik ocağından almış olduğu onaylı kâğıt ile sokağa çıkma kısıtlamasına doğal olmuyor. Sağlık için olduğu için ötürü Naciye teyzeye izin verildi” şeklinde açıklamalarda bulundu.