Angel Di Maria Juventus’a Gitti

Posted by

Arjantin’in dünya futboluna armağan ettiği en özel kanat oyuncularından biri olan süper star Angel Di Maria artık Juventus oyuncusu. PSG ile olan kontratı 1 Temmuz 2022 tarihinde biten ve bonservisini eline alan oyuncu önümüzdeki sene Serie A’da Juventus formasını terletecek.

Angel Di Maria ve Görkemli Kariyeri

Tam adı Angel Fabian Di Maira olan oyuncu 14 Şubat 1988’de Roserio’da dünyaya geldi. Futbola doğduğu şehrin takımında başlayan oyuncu 19 yaşına kadar ülkesinde kaldı. 2007 yazında Benfica için ülkesi Arjantin’den ayrılan Angel Di Maria için o dönem Benfica’nın kasasından 8 milyon avro çıkmıştı. 19 yaşındaki bir genç için böylesi bir meblağ ödenmesi zaten Angel Di Maria’nın nasıl bir potansiyel olduğunu anlatmaya yeter aslında.

Angel Di Maria

Benfica transferi öncesinde Arjantin‘de çok da görkemli istatistiklere sahip değildi Angel Di Maria. Yalnız müthiş sürati, topla olan ilişkisi, topla çok çabuk yön değiştirebilmesi, golden daha çok asist yapmayı düşünen yapısı ile çok potansiyelli bir kanat oyuncusu olarak görülüyor, pek çok büyük takımın scout ekibince yakından takip ediliyordu. Ne var ki skor tabelasına etkisinin az olması büyük kulüpleri kararsız bıraktı ve bu potansiyeli Benfica kadrosuna katmayı başardı.

Benfica’daki ilk yılında da istatistik olarak çok bir şey ortaya koymadı Angl Di Maria. 2007 2008 futbol sezonunda forma bulduğu 40 maçta sadece 1 gol atıp 6 da asist yaptı. Fakat topla çok çabuk mesafe kat etmesi, çizgiye çok rahat inebilmesi ve durdurulamaması ile aslında çok tehlikeli bir oyuncu olarak görülüyor, sadece bitiricilik sorunları yaşıyordu ki aslında kariyeri boyunca biraz daha bitirici bir oyuncu olabilseydi bugün belki de onu Ronaldo ve Messi ile kıyaslıyor olacaktık. 2008 2009 sezonunu da 34 maçta 4 gol 3 asist yaptı ama artık herkes Di Maria gerçeğini farkındaydı. Her an büyük patlamayı yapması bekleniyordu ve o patlama 2009 2010 sezonunda geldi. 45 maçta 10 gol atarken tam 19 asiste imza attı Angel Di Maria ve bu performans ona Real Madrid yolunu açtı.

Real Madrid ve Sonrası

Angel Di Maria 33 milyon avro bonservis bedeliyle transfer oldu Real Madrid’e. 4 sezonda tüm kulvarlarda topla 190 kez giydiği Real Madrid forması ile 36 gol atıp 84 asist yaptı. Pek çokları onun yeterince yakışıklı olmadığı gerekçesiyle Real Madrid’den gönderildiğini iddia etse de asıl sorun kariyeri boyunca uzun sür sıkıntısı çektiği bitiricilik meselesiydi. Real Madrid ileri uç elemanı için 4 sezonda 36 gol, yapılan 84 asiste rağmen gayet düşük bir rakamdı.

Real Madrid sonrası gittiği Manchester United ile de gayet düşük gol sayısı ile oynayan Di Maria, Manchester United’tan transfer olduğu PSG formasıyla gol sayısını da artırmayı başardı. Bir futbolcunun kulüp kariyerinde kazanabileceği neredeyse her kupayı kazanan Di Maria 34 yaşında hala dünyanın en elit kanat oyuncularından biri. Serie A önümüzdeki sene Angel Di Maria etkisiyle daha keyifli bir lig olacak.