Andrew Bogut Kariyerini Noktaladı

Posted by

Kariyerinin uzun bir bölümünü NBA’de geçiren Avusturalyalı basketbolcu Andrew Bogut kariyerini noktaladığını açıkladı.

Avusturalyalı pivot Andrew Bogut, kariyerinin büyük bir kısmınında NBA’de oynadı. Aktif kariyerini ise yine NBA ile birlikte sonlandırmış oldu. 36 yaşındaki Andrew Bogut kendisine ait olan “Rougue Bogues” isimli podcast yayınında basketbolu bırakmak için 2020 Tokyo Olimpiyatlarını beklediğini belirtirken, pandemi nedeni ile 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyatları’nı beklemeye fiziksel ve zihinsel olarak hazır olmadığını belirtti.

Bu nedenle ne yazık ki Tokyo Olimpiyatları’ndan önce kariyerini noktaladı.

Bogut’un Basketbol Serüveni

2005 NBA Draftı’nda Milwaukee Bucks’n ilk sırada seçtiği Bogut, 14 sezonluk kariyerinde Bucks takımının yanı sıra Golden State Warriors, Dallas Mavericks, Cleveland Cavaliers ve Los Angeles Lakers takımlarında da yer aldı.

2015’te Warriors forması ile şampiyonluk yaşayan Andrew Bogut, NBA’de 9,6 sayı ve 8,7 ribaunt ortalamalarına sahip.

Kariyerinin son 2 sezonunda ise ülkesinin Sidney Kings takımında forma giyen Andrew Bogut, sırtındaki ve ayak bileğindeki sakatlıklar nedeni ile zorlanıyordu. Kendisine belirlediği 2020 Tokyo Olimpiyatları’nı beklerken de zorlanan yıldız basketbolcu bir sene daha aynı tempo ile çalışarak Tokyo Olimpiyatları’na katılmasının kendisini fiziksel ve mental olarak çok fazla zorlayacağını belirtti.

Çaylak Ödülü

Andrew Bogut, Milwaukee Bucks tarafından 2005 NBA seçmelerinde ilk genel seçimle birlikte seçildi ve ilk Avusturalyalı oyuncu ve ikinci Utah oyuncusu oldu. Genel klasmanda ise bir numara seçildi. 2005-2006 bir çaylak olarak, All-Rookie First Team ödüllerini kazandı.

Aynı zamanda NBA’de Yılın Çaylağı Ödülü’nde 3. Oldu. İlk sezonunda Bucks için 82 normal sezon maçının tamamında oynadı ve maç başına ortalama 9.4 sayı ve 7.0 ribaund ortalamasına sahip oldu.

13 Mart 2012’de Andrew Bogut ve Stephen Jackson, Monta Ellis , Ekpe Udoh ve Kwame Brown karşılığında Golden State Warriors’a geçti.

Warriors’a göre, Nisan ayında “ayak bileğindeki gevşek parçacıkları ve kemik çıkıntılarını temizlemek” için ameliyat oldu ve o günden sonra ayak bileğindeki sakatlık maçlarında ona zorluk çıkardı. Tokyo Olimpiyatları’nı beklemeye hazır hissetmemesindeki en büyük etkenlerden biri de ayak bileğindeki sakatlıktı.