Anadolu Takımları Süper Lig’de İlk 5’e Yerleşti

Posted by

Süper Lig’de 2021/2022 sezonuna damga vuran Anadolu takımları, gösterdikleri performanslarla birlikte en üst sıraya yerleşmeyi başardı. Trabzonspor’un en yakın rakibi Konyaspor’a 7 puan fark atarak ilk yarıyı lider tamamladığı sezonda, Trabzonspor’u takip eden Konyaspor’un da 3’üncü sıradaki Başakşehir’e karşı 6 puanlık bir avantajı bulunuyor.

4’üncü sırada bu sezonun en çok duygusal kırılma yaşayan takımlarından biri olan Fenerbahçe yer alırken, 5’inci sırada yer alan Adana Demirspor ise tam anlamıyla beklentileri aşmış durumda.

Trabzonspor ve Konyaspor Farkı Açtı

Tarihin en ilginç sezonlarından biri olmaya şimdiden aday olan Süper Lig‘in 2021/2022 sezonunda Trabzonspor’un şampiyonluk yolunda çok ciddi bir avantajı bulunuyor. Şampiyonluk parolasıyla başladığı sezonda istikrarlı ve başarılı bir performans sergileyen Bordo Mavililer, aynı yoldaki 3 rakibi olan Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın kötü performanslar sergilemesiyle birlikte puan farkını açmayı bildi.

Trabzonspor gibi tarihinin en iyi sezonunu yaşayan Konyaspor da Trabzonspor’un 7 puan gerisinde ancak kendisine en yakın rakip olan Başakşehir’in puan kaybettiği haftada aldığı Beşiktaş galibiyetiyle birlikte puan farkını 6’ya çıkarmayı başardı. İlhan Palut’un da dediği gibi ciddi bir fırsat sezonu yaşayan Konyaspor, bu sezon çok ciddi başarılar yakalayabilir.

Süper Lig’de sezona Aykut Kocaman yönetiminde başlayan ancak ilk 8 haftada oynadığı maçlarda sadece 6 puan toplayabilen Başakşehir, teknik direktör değişikliğine giderek Emre Belözoğlu’nu takımın başına getirdikten sonra oynadığı 11 maçta 8 galibiyet ve 3 beraberlik alarak 27 puan topladı ve 16’ıncı sıraya kadar gerilediği ilk yarıyı 3’üncü sırada tamamladı.

Bu sezonun en çok tartışılan takımlarından birisi olan Fenerbahçe, takımın başına ikinci kez getirdiği Vitor Pereira’yı sezon boyunca tartışmaktan ve saha dışı olaylara odaklanmaktan kaybettiği puanlar nedeniyle çok daha iyisini yapabileceği bir ilk yarıyı 32 puanla 4’üncü sırada tamamladı.

Süper Lig’de uzun bir zamandan beri şampiyonluk yaşayamayan Sarı Lacivertlilerde Başkan Ali Koç’un istifa etmesi taraftarlar tarafından şiddetle istenirken, teknik direktörü olmayan Fenerbahçe’nin hangi teknik direktörle anlaşacağı da henüz belli değil.

İlk Yarının Sürprizi Adana Demirspor

Süper Lig’e Samet Aybaba ile başlayan ve sezonda hocasıyla yaşadığı problemler nedeniyle yollarını ayıran Adana Demirspor, takımın başına Vincenzo Montella’yı getirdikten sonra ciddi bir yükseliş yaşadı.

Dengesiz bir kadro mühendisliğiyle sezona başlamasına rağmen İtalyan teknik direktörüyle birlikte ciddi bir yükselişe geçmeyi başaran Adana Demirspor, dengeli ve faydacı bir oyun anlayışıyla çıktığı maçlardan oldukça başarılı sonuçlarla ayrıldı. Hücum hattında ciddi bir uyum yakalayan Adana Demirspor, özellikle son 4 haftada aldığı başarılı sonuçlarla birlikte diğer rakiplerinin puan kaybetmesinin avantajını katladı ve 5’inci sıraya kadar yükseldi.

Puan farkını çok ciddi biçimde açarak büyük bir işe imza atan Trabzonspor, bu sezon İlhan Palut yönetiminde şahane bir performans sergileyen Konyaspor, sezona çok geride başlamasına rağmen 3’üncü sıraya kadar yükselerek inanılmaz bir iş çıkaran Başakşehir, hayal kırıklıklarıyla dolu bir ilk yarıda yine de ilk 5’e girmeyi başaran Fenerbahçe ve uzun bir aradan sonra geri döndüğü Süper Lig’de ilk yarıyı şahane tamamlayan Adana Demirspor, ikinci sezon daha iyi bir performans sergilemeyi istiyor.