Anadolu Efes Fenerbahçe Beko Finali Geliyor

Posted by

ING Basketbol Süper Ligi 2021 – 2022 Sezonu’nda play off maçlarının da geride kalmasıyla artık finalin adı belli oldu: Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko!

Ülkemizde son yıllarda Avrupa çapında ses getirdiğimiz iki spor branşından biri hiç şüphesiz basketbol. Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko’nun başını çektiği ve hem ING Basketbol Süper Ligi takımlarını hem de ülkedeki basketbol sevgisini geliştirdiği organizasyonlarla birlikte, basketbol Türkiye’nin ana sporlarından biri halini aldı.

Son yıllarda Türk takımlarının daimi olarak Turkish Airlines Euroleague’de Final Four aşamasında yer almaları, Fenerbahçe Beko’nun ilk Turkish Airlines Euroleague Şampiyonluğu’nun ardından Anadolu Efes’in bu kupayı üst üste 2 kez kazanıp tarih yazması derken Avrupa’da basketbol diyince akla Türkiye geliyor.

Türk basketbolunun iki dev kulübü Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes, artık ülke sınırları dışına çıkan rekabetlerinde bir kez daha ING Basketbol Süper Lig Final serisinde karşı karşıya gelmeye hazırlanıyorlar.

Anadolu Efes Rüya Sezon Geçiriyor

Baş antrenör Ergin Ataman önderliğinde geçtiğimiz sezon alınan Turkish Airlines Euroleague şampiyonluğunun ardından Anadolu Efes için bu sezon zorlu başlamıştı.

ING Basketbol Süper Ligi’ne çok fazla yansımasa da özellikle Turkish Airlines Euroleague’de beklenmedik mağlubiyetler alıp şampiyon takım kimliğinden uzaklaştığı gözlemlenene koç Ergin Ataman’ın öğrencileri için her şampiyon takımın geçtiği düşüş sezonunu mu yaşıyorlar sorusu akıllarda canlanmıştı.

Buna karşın koç Ergin Ataman’ın inadı ve takımın süper yıldızlarının forma tutmalarıyla yükselişe geçen Anadolu Efes, hem ING Basketbol Süper Lig’de hem de Turkish Airlines Euroleague’de çıkışa geçti.

Takımımız “back to back” yaparak şampiyon tamamladığı ve Avrupa’da bunu başarabilen birkaç takımdan biri olduğu sezonda ING Basketbol Süper Ligi’nde özellikle yarı final aşamasında zorlandı.

Galatasaray NEF karşısında seriye şok bir mağlubiyetle başlayan, sonrasında ise serinin sarı kırmızılı takım tarafından 2 – 2’ye gelmesinin önünde geçemeyen lacivert beyazlı takım, önceki turda Pınar Karşıyaka’yı 2 – 1 ile görece daha rahat geçmişti.

Koç Ergin Ataman, Galatasaray NEF’i elemelerine ne kadar sevindiyse son maçta Vasilije Micic’in sakatlığına da bir o kadar üzüldü. Micic’in durumu finalden önce netlik kazanacak.

Fenerbahçe Beko Avrupa’da Hayal Kırıklığı Yaşadı

Türk basketbolunun son dönemdeki en başarılı iki kulübünden biri olan Fenerbahçe Beko, Obradovic’in ayrılığının ardından yeni bir yapı kurma çalışmalarına bu sezon Aleksandar Djordjevic’i takımın başına getirerek devam etti.

Aleksandar Djordjevic önderliğinde ligde istediği çizgiyi yakalamayı başaran Fenerbahçe Beko, ne yazık ki Avrupa’da son yıllarının en kötü performanslarından birini sergiledi.

Sürekli Final Four’da görmeye alıştığımız sarı lacivertli ekip, bu sezonda play off etabına bile geçemeyerek taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattı.

Özellikle Rus takımlarıyla ilgili Turkish Airlines Euroleague yönetiminin aldığı karar sonrasında en çok etkilenen kulüp olan Fenerbahçe Beko, Avrupa’da üzdüğü taraftarına lig şampiyonluğunu hediye etmek istiyor.

Play off aşamalarının son 8’inde Frutti Extra Bursaspor’u 2 – 1, yarı finalde ise Darüşşafaka Spor Kulübü’nü 3 – 1 geçen sarı lacivertliler, finalde Anadolu Efes’i de geçmek için planlarını yapmaya başladı.

İki takımın oynayacakları final serisi şimdiden heyecanla bekleniyor.