Ali Koç’un Kötü Bilançosu

Posted by

Süper Lig’in 17’inci haftasında kendi sahasında ağırladığı ezeli rakibi Beşiktaş ile 2-2 berabere kalan ve bu maçtan bir gün sonra, 20 Aralık Pazartesi günü, uzun zamandır beklenen açıklamayı yaparak teknik direktörü Vitor Pereira ile yollarını ayıran Fenerbahçe’de taraftarların Başkan Ali Koç’a yönelik protestoları son sürat devam ediyor.

Geride kalan 3.5 sezonluk süreçte Fenerbahçe’nin başkanlığını yapan ve herhangi bir başarı yakalamayan Ali Koç, Aziz Yıldırım gibi önemli bir figürden hayranlıkla ve heyecanla aldığı başkanlık koltuğunu baskılar bu şekilde devam ederse normalinden daha kısa bir sürede bırakacak gibi görünüyor.

Ali Koç Hayal Kırıklığı Yarattı

1998’den 2018’e kadar aralıksız süren Aziz Yıldırım döneminin, Fenerbahçe camiası içerisinde artık resmen bir metal yorgunluğu yarattığı bir dönemde gençliği ve Koç ailesinin en öne çıkan isimlerinden birisi olmasıyla birlikte heyecan yaratan Ali Koç, başkanlık yaptığı 3.5 senede hiçbir başarı yaşayamadı.

Fenerbahçe futbol takımının uzun yıllardan beri devam eden başarısız performansına dur diyecek düzeni kuramayan ve daha da kötü sonuçlar alınmasına yol açan tercihler yapan Ali Koç, Fenerbahçe başkanlığına gelmeden önce ve geldikten sonra verdiği vaatlerin birçoğunu yerine getiremedi.

Fenerbahçe Futbol Kulübü, Ali Koç döneminde çıktığı 14 derbi maçtan sadece 2 kez galip ayrılabilirken, yapılan transferler ve teknik direktör değişikliklerinin de her geçen gün takımda daha fazla sırıtması, genç başkana olan sempatiyi azaltmaya devam ediyor.

2021/2022 sezonunun başında takımın başına getirdiği Vitor Pereira ile sadece 5.5 ay sonra yollarını ayıran ve kamuoyu baskısına direnemeyen Ali Koç’un özellikle futbol branşındaki kötü performansı devam ederken, taraftarların da uzun bir süreden bu yana kendisini istifaya davet eden çağrıları ve tezahüratları devam ediyor.

Ali Koç’tan Yerine Gelmeyen Vaatler

Ali Koç’un ne ilk seçimde ne de ikinci seçimde vaat ettiklerini yerine getirebildiğini söylemek mümkün. Sarı Lacivertliler için yurtdışında bir kulüp alınacağını vaat eden Ali Koç’un bu konuyla alakalı henüz bir girişime dair verdiği bilgi bulunmazken, göreve geldiği zaman yaptığı teknik direktörde istikrar vaadi de yerine getirilemedi.

5 teknik direktör ve 3 geçici teknik direktör olmak üzere 8 farklı hocayla çalışan Ali Koç, takımın hüviyetini baştanbaşa değiştirecek yoğunlukta yaptığı transferlerle birlikte dikkat çekti ancak bu transferlerin neredeyse yarısından fazlası tarihin tozlu raflarında şimdiden yerini aldı.

Ali Koç’un bir menajerlik şirketinden yaptığı oyuncu transferleriyle alakalı birçok eleştiri Sarı Lacivertli camiada sıkıntılar yaratırken, başkanın pek çok kez taraftarlarla birebir laf dalaşına girmesi tepki topladı.

Fenerbahçe camiasının içinde çok uzun zamandan bu yana yer alan ve önemli görevler ifa eden Ali Koç, geriye kalan 3.5 sene içerisinde kendisine ve takımına başarılar getirecek kararları almak için en çok gerekli olan soğukkanlılığı bir türlü sağlayamadı.

Bir sezon kurduğu düzenden öteki sezon en çok şikâyetçi olan isim olarak öne çıkan Ali Koç, bu nedenle her sezon neredeyse 0’dan takımlar kurdu ve bariz hataları nedeniyle eleştirilerin odağına yerleşti. Geçtiğimiz sezon sportif direktör olarak görevlendirdiği Emre Belözoğlu’nu Erol Bulut ile yollar ayrıldıktan sonraki son virajda takımın başında teknik direktör olarak görevlendiren Ali Koç, sezon sonunda ise Emre Hoca ile yolların ayrıldığını ve Emre Belözoğlu’nun tecrübe kazandıktan sonra tekrar takımın başına gelebileceğini ifade etmişti.

2021/2022 sezonunun 9’uncu haftasında Başakşehir’in başına geçen Emre Belözoğlu, takımının başında çıktığı 9 maçta topladığı 23 puanla, Fenerbahçe’nin üstüne çıkmayı şimdiden başardı ve Ali Koç’un yaptığı hata tekrar gün yüzüne çıkmış oldu.