Ali Koç’tan Hakem Açıklamaları

Posted by

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, geçtiğimiz günlerde hakem hataları hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Hakemlerin maçlarda verdiği kararlarda standartsızlık olduğunu söyleyen Ali Koç, bunun sadece Fenerbahçe’ye özel bir durum olmadığını, ligdeki birçok takımın bu durumdan şikayetçi olduğunu belirtmişti.

Ali Koç, Türkiye’de sadece bu sezona özgü olmayan hakem krizlerinin var olduğunu ifade etmişti. Hakemliğin koay bir meslek olmadığının altını çizen Başkan Ali Koç, maçları kötü yönetmenin daha zor olduğunun altını çizmişti.

Bazı hakem hatalarının kasıtlı olarak yapılığını düşündüğünü söyleyen Ali Koç, bu durumda şampiyonluğun saha içinde kazanılmadığına dair oldukçe endişe bir durumun ortaya çıktığını belirtmişti.

Bu durumu düzeltmek için kendilerinin başta olmak üzere hazır olduklarını söylerek, hem TFF’ye hem MHK’ya çağrıda bulunmuştu.

TFF’den Ali Koç’a Cevap Geldi

Geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un hakem hataları ile ilgili yaptığı açıklamalara, TFF’den yanıt geldi. TFF’nin yaptığı açıklamada, Ali Koç’un açıklamalarının açık bir şekilde hakemlere ‘ayar verme’ niteliğinde olduğu belirtildi.

TFF yaptığı açıklamada, bu tarz kaos içeren söylemler ile birlikte hakemlerin baskı altına alınmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

Öte yandan TFF, yaptığı açıklamada: “Türk futbolunun daha çok güçlenmesi için omuz omuza vererek kenetlenmek gerekirken, kulüp başkanlarımız, yöneticilerimiz, teknik direktörlerimiz ve futbolcularımızın, neredeyse her hakem kararını, kasti hata olarak değerlendirdiklerini ve maalesef eski alışkanlıklardan vazgeçmediklerini görüyoruz.

Hakemlerimize çok açık bir şekilde ’ayar verme’ çabası ve çalışmaları gözlemlemekteyiz” satırlarına yer verdi. TFF ayrıca, Türk futbolunun gelişmesi için her türlü fikre ve görüşe açık olduklarını söylerken, MHK’ya ve hakemlere sonuna kadar güvendiklerinin altını çizdi.  

Fenerbahçe Basın Sözcüsünden Açıklama

TFF’nin, Ali Koç’un açıklamalarına cevap niteliğinde yapmış olduğu paylaşımlar için Fenerbahçe Basın Sözcüsü Alper Pirşen, bu paylaşımlara yanıt verdi.

Ali Koç’un açıklamalarından sonra TFF’nin açıklama yapmasından ciddiye alındıkları çıkarımını yaptıklarını söyleyen Alper Pirşen, TFF’nin hakemlere yönelik tututmunun pozitif olduğunu ifade etti.

TFF’nin her görüşe açık olduğunu söylemesine ise Ali Pirşen, bunun lafta kalmamasını ve başka kulüpler ile birlikte TFF ve MHK ile en kısa zamanda bir araya gelerek bir takım adımların atılması gerektiğini dile getirdi.