Ah Barcelona Vah Barcelona

Posted by

Katalan devi batıyor. Sezon başı Messi sorunuyla karşılaşan Barcelona bu kez daha ciddi bir sorunla karşı karşıya. Katalan kulübü 2020’ye ait finansal raporu açıkladı. Rapora göre İspanyol devinin borcu 1.5 milyar dolar civarında.

Bonservisler

1.5 milyar doların 1 milyarı oyuncu ücretleri sebebiyle oluşmuş durumda. Zira Barcelona hâlihazırda bazı oyuncuların bonservis ücretlerinin tamamını ödememiş durumda. Üstelik bu futbolcuların bazıları şu an kulüpte bile değil.

Bordo mavili kulüp hala transfer ettiği oyuncuların bonservisi için milyon dolarlar ödemek zorunda. Neymar’ı PSG’ye rekor ücretle satan Barcelona onun yerini doldurmak için dünyanın parasını harcamıştı. Coutinho, Dembele, Arda, Malcom transferleri yönetimin eleştiri almasına sebep olmuştu.

Liverpool’dan 176 milyon dolara transfer edilen Coutinho için Barcelona hala Liverpool’a 35 milyon dolar ödemek zorunda. De Jong için 19, Malcom için 15 milyon dolar ödemek zorunda olan Barça transferde tam bir fiyasko yaşamış gözüküyor.

Gidenler

Hala bonservis ödemek zorunda olduğu oyuncular olan Barça için trajik olan bir başka konu ise gönderdiği oyuncuların da hala bonservisinin tamamlanmaması. Sezon öncesi Juventus’a Pjanic karşılığı takasta kullanılan Arthur için Barcelona’nın hala 25 milyon euro bonservis borcu var.

Yine sezon öncesi Inter kulübüne katılan Vidal için de eski kulübü Bayern’e 13 milyon dolar borcu bulunan Barcelona’nın deyim yerindeyse uçan kuşa borcu var.

Borçlarını covid sebebiyle kapatamayan Katalan devinin önümüzdeki yıllarda mali problem yaşaması bekleniyor.

Yorum

Salgın sebebiyle birçok gelirden mahrum kalan kulüplerin mali problemler yaşaması bekleniyordu. Ancak bordo mavili yönetiminin transferde yaptığı yanlışlar yıllardır göz önünde duruyordu. Suarez gibi bir golcüyü bedava rakibine kaptırmak, Neymar’ı rekora sattım diye övünürken aynı performansı yakalamak için 3 katı para harcamak ve savunma bölgesi için orta sınıf topçulara bonservis yağdırmak bu kötü gidişin sebeplerinden birkaçı.

Ancak Barcelona için asıl kötü gidiş sezon sonu Lionel Messi’nin gidişiyle olacak gibi gözüküyor. Zira Messi için 98.000 kişilik Nou Camp’ı dolduranların sayısı azımsanmayacak derecede. Barcelona yönetimini önümüzdeki yıllarda zorlu bir süreç bekliyor.