3 Temmuz Tartışması Bitmiyor

Posted by

3 Temmuz 2011 yılı Türk futbolunda büyük bir depreme sebep olmuştu. Başta Fenerbahçe olmak üzere bazı takım, futbolcu ve yöneticiler hakkında şikeden soruşturma başlatılmış, gözaltı kararları çıkmıştı.

Üzerinden 11 yıl geçmiş olsa da tartışmalar ilk günkü şiddetiyle devam ediyor.

3 Temmuz Fenerbahçe şike

3 Temmuz 2011’de Ne Olmuştu?

2010 11 futbol sezonu sonunda Fenerbahçe 82 puanla şampiyon olurken Trabzonspor ile 82 puanla ligi 2. sırada bitirmişti. Bu sonuçlarla Fenerbahçe ülkemizi Şampiyonlar Ligi’nde direkt temsil etme hakkına da sahip olmuştu. Ama sonrasında bir sabah yapılan şike operasyonları ile futbol dünyası derinden sarsıldı. Pek çok spor adamı, futbolcu, takım ve yönetici şike suçlamasıyla yargılanmaya başlandı. Uefa, Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ne katılmasına izin vermedi. Daha sonraki süreçlerde Fenerbahçe’nin sportif anlamda Uefa nezdinde yaptığı bütün başvurular reddedildi.

Bu gelişmeler üzerine o yıl Fenerbahçe ile aynı puanı toplayıp da ligi 2. sırada bitiren Trabzonspor şampiyon olarak kendilerinin tescil edilmesi gerektiği iddiasıyla başvurularda bulundu. Diğer yandan o yıl lig şampiyonu ile kupa şampiyonunun oynaması gereken Türkiye Süper Kupası müsabakası da oynanmadı.

Daha sonraki süreçte 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi yaşandı. Darbe girişiminin arkasında FETÖ terör örgütü olduğu ortaya çıktı. FETÖ’nün sınav sorularını çalarak kendi üyesi pek çok kişiyi hakim ve savcı olarak atadığı ortaya çıkıncı FETÖ üyesi olduğu tescillenen hakimlerin baktığı davalar da yeniden görülmeye başlandı. Türkiye’de Fenerbahçe kulübü başkanına şike sebebiyle ceza veren hakimlerin de FETÖ üyesi oldukları ortaya çıkınca yeniden yargılama yapıldı ve dava sonucunda Fenerbahçeli yöneticiler beraat etti.

Yalnız hemen belirtmek gerekiyor ki mahkeme ceza usul yasası gereğince kanuna aykırı elde edilen delille ceza verilemeyeceği gerekçesiyle beraat kararı vermiştir. Yani Fenerbahçe’nin şike yapıp yapmadığına bakmamış, bu deliller hukuka aykırı elde edilmiştir, dinleme izni olmadan dinlemeler yapılmıştır haliyle de bu delillere dayanılarak hüküm kurulamaz denilmiştir. İşte tam da bu sebeple Trabzonspor ve Fenerbahçe arasındaki şampiyonluk tartışması 11 yıldır devam etmektedir.

Trabzonspor, mahkemenin deliller yasal olmadığı gerekçesiyle beraat verdiğini, ancak dinleme izni olmadan elde edilen ses kayıtlarının delil teşkil etmese de gerçek olduğunu, dolayısıyla şikenin var olduğunu ancak bunun dinleme izni olmadan yapılan dinlemelerle ispatlandığını ileri sürmektedir. Fenerbahçe cephesi ise şikeye dayanak gösterilen ses kayıtlarının montaj olduğunu iddia etmektedir. Buradaki takdir kamuoyunundur.

Atışmalar Bu Sene de Sürdü

Bu sene Fenerbahçe resmi Twitter hesabından bir paylaşım yaparak 3 Temmuz sürecindeki mağduriyetlerine atıfta bulundu. Buna karşılık Trabzonspor da yine resmi Twitter hesabından bu paylaşıma cevap niteliğinde bir paylaşımla Fenerbahçe’yi şike yapmakla itham etti. Bu sert atışma karşılıklı birer cevapla daha devam etti. Tartışmaya taraftarların da katılmasıyla her 3 Temmuz’da olduğu gibi iki camia arasında ipler yine oldukça gerildi.