2022 Azerbaycan kapak

2022 Azerbaycan Bakü Grand Prix

Posted by

Geçtiğimiz yıl nefes nefese geçen çok keyifli bir Azerbaycan yarışı izlemiştik. Bu sene de Monaco yarışından sonra ilaç gibi gelen bir 2022 Azerbaycan yarışı izledik. Geçen seneki olaylı ve bol lastik patlatmalı yarıştan sonra bu sene de gözler Azerbaycan yarışı üzerindeydi. Geçen seneyi aratan bir yarış olsa da mücadele açısından keyifli, ön sıralarda çok olmasa da Hamilton başta olmak uzere orta sıralarda çokça yarış içi geçişleri gördüğümüz bir yarış oldu. Charles Leclerc’in geçen seneki gibi yine pole pozisyonunda başlayıp yine podyum dışı, hatta yarış dışı kaldığı bir yarış oldu.

Geçen senenin birincisi Sergio Perez bu yarışta da kalkışta Leclerc’i geçerek liderliği eline alsa da ilerleyen turlarda Max Verstappen’e liderliği teslim etmek zorunda kaldı. İster buna takım stratejisi deyin ister Max bileğinin hakkıyla geçti deyin, bu durum Red Bull’ların duble yaptığı gerçeğini değiştirmez. Mercedes’in yeni ismi George Russell ise 3. olarak Mercedes’in önceki senelere oranla düşük kalan performansına rağmen bu seneki istikrarını sürdürerek yeniden podyum görmüş oldu.


Şimdi de Formula 1‘de ilk üç sırada bulunan takımları küçük bir incelemeye alalım.

Red BuLL

Geçen seninin takım şampiyonu olamasa da pilotlarda şampiyonluğu alarak Hamilton serisine ve rekoruna engel olan Max Verstappen bu sene de liderliğini koruyor. Sezona kötü bir başlangıç yapmış olsalar da sezon ortasına doğru Red Bull için işler yoluna girmiş görünüyor. Yunuslanma problemi yüksek oranda çözüp motor ve araç dayanıklılığını iyi seviyelere çıkartan Red Bull mühendisleri sürücüleri Max Verstappen ve Sergio Perez için ellerinden gelen her şeyi yapıyor gibi görünüyor. Sezon başında yaşanan puan kayıplarından sonra istikrarı bulan Red Bull ekibi Ferrari’nin hatalarını değerlendirmek için fırsat kollarken, bu hatalar karşısına çıktıkça da bunları değerlendirerek önce zirveye yerleşti ve daha sonra ise buradaki yerini perçinledi diyebiliriz.

Sezon ortasından sonra gelecek güncellemeler neyi gösterir bilinmez ama bu senenin de şampiyonluk için en büyük adayı Red Bull ve Max Verstappen. Verstapen’in yaşayacağı herhangi bir aksaklıkta ise Sergio Perez, Max’ın arkasından gelerek şampiyon olmak için en büyük ikinci aday olarak görülüyor.

2022 Azerbaycan

Ferrari

Kırmızılar bu seneye çok iyi başladı. Geçen sene yeni motor düzeni ve aerodinamik için büyük çalışmalar gerçekleştiren Ferrari, sezon başında bu emeklerinin karşılığını almış gibi görünüyordu ancak son yarışlarda yaşanan teknik arızalar ve puan kayıpları sonrası acaba bu sene de olmayacak mı sorusunu akla getiriyor. Liderliği hem takımlarda hem pilotlarda Red Bull’a bırakan Ferrari teknik problemleri kısa sürede çözmez ise bu senede şampiyonluk rüyası onlar için bir kabusa dönüşecek. Geçen sene olduğu gibi bu sene de 2022 Azerbaycan yarışına pole pozisyonunda başlayan Lercrec geçen sene aracın yetersizliğinden liderliği koruyamazken bu sene de motor problemi yüzünden yarış dışı kaldı. Peri masalı şimdilik son bulmuş görünüyor.

2022 Azerbaycan Hamilton

Mercedes

Son yılları domine eden, son 8 senenin 7’sinde şampiyon olmuş bir takım yeni sezonla birlikte tabiri caizse nal topluyor gibi. Yeni motor düzeni ile eski performansından çok uzak kalan Mercedes artık şampiyonluğun değil 3.’lüklerin daimi üyesi gibi oldu. Toto Wolf ve ekibine kalan süreçte çokça iş düşüyor gibi görünüyor.