2020’de Spor Dünyasında Neler Yaşandı

Posted by

2020 yılı boyunca birçok şey yaşandı. 2020’de yaşananlardan spor dünyasıda nasibini aldı. 2020’de spor dünyasında neler oldu hızlı bir göz gezdirelim.

Sevinç ve Hüzün Bir Arada Yaşandı

2020 spor dünyasında ilk sevindirici bir haber ile başladı. A Milli Kadın Voleybol Takımımız, 2020 CEV Tokyo Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıta Elemeleri final maçında Almanya’yı 3-0 yendi.

Bu galibiyet sonrasında Olimpiyat Oyunları’na katılmaya hak kazandı. En son 2012’de elde ettiğimiz bu başarıyı bizlere 8 sene sonra tekrar getirdi.

2020 sevindirici haberlerin yanında üzücü haberlerde getirdi. Ünlü basketbolcu Kobe Bryant’ın ölümü ile birlikte spor dünyası sarsıldı. Ünlü basketbolcunun kızı ile birlikte 8 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazası sevenlerini yasa boğdu.

20 yıl boyunca Los Angeles Lakers’da forma giyen Kobe Bryant basketbol denilince ilk akla gelen isimlerden biriydi. Ünlü basketbolcunun ölümü sonrasında Staples Center’da büyük bir anma töreni hazırlandı.

2020’nin ilk aylarında gayet normal bir şekilde devam eden spor müsabakaları tabi ki covid-19’dan nasibini aldı. Korona virüs pandemisinin Çin’in Wuhan kentinde Aralık ayında başlaması sonrasında Mart ayında hızlı ve korkutucu bir şekilde tüm dünyayı sardı.

UEFA, ilk olarak Şampiyonlar Ligi’nde maçların seyircisiz oynanması kararını alsa da daha sonra futbol ile birlikte birçok farklı branşta düzenlenmesi beklenen spor müsabakaları iptal edildi ya da ileri bir tarihe ertelendi. 2020 Olimpiyatları da ertelenen spor müsabakalarından biri oldu.

Türkiye İlklere İmza Attı

2020 spor camiası içinde karışık duyguların hakim olduğu bir yıl oldu. Bir yandan pandemi korkusu yaşanırken diğer bir yandan gelen şampiyonluklar ile yüzleri güldürdü. Türkiye, Kadın Ritmik Cimnastik’te ilk kez Avrupa şampiyonu oldu.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düznlenen müsabakada milli sporcularımız Duygu Doğan, Azra Akıncı, Peri Berker, Nil Karabina ve Eda Asar’ın yer aldığı Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımımız şampiyonluk alarak yüzleri güldürdü. Türkiye’nin tarihinde bir ilke imza atan milli sporcularımız ülkemizi gururlandırdı.

2020 ırkçılığın son bulduğu bir yıl olmadı. Pandeminin patlak verdiği günlerde Amerika’da yaşanan ırkçı olaylardan sonra UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Medipol Başakşehir ve Paris Saint Germain maçında yaşanan ırkçı olay bardağı taşırdı.

Karşılaşmanın dördüncü hakemi olan hakemi Sebastian Coltestu’nun yardımcı antrenör Pierre Webo’ya karşı sarf ettiği ırkçı söylemler sonrasında protesto edildi. Taraflar sahadan çekildi ve hakem standdan dışarı çıkana kadar geri dönmedi.

Bu olay karşısında Demba Ba’nın söylediği sözler olayı özetledi ve gündeme damgasını burdu, “Beyaz bir adamı çağırırken, ‘beyaz adam’ demiyorsun. Niye ‘bu adam’ demek varken, ‘siyah adam’ diye sesleniyorsun?”