20 Yılda Ronaldo: 2002-2010

Posted by

Dünya çapında futbol denince akla gelen ilk isimlerin başında yer alan Portekiz efsanesi Cristiano Ronaldo, 6 Şubat 2021 tarihinde 36. Yaş gününü kutladı.

Futbol ile geçirdiği 20 yılın neredeyse hepsinde adını futbol tarihine altın harflerle yazdırmayı başarmış başarılı futbolcu Ronaldo’nun başarıları 2002-2010 yılları arasında şöyleydi:

2002: Kimseden habersiz bir şekilde Sportin’in A takımına yükselen Cristiano, ilk profesyonel karşılaşmasında yeşil beyazlı formayı Inter’i mağlup etmek için terletti. İlk golünü Moreirense’ye karşı atan Ronaldo, ilk kupasını yine Sporting ile kazandı: Portekiz Süper Kupası.

Kırmızı Şeytanlara 2003’te Katıldı

2003: Dünya ses getiren büyük transferlerin gerçekleştiği o yıl bir efsanenin doğuşuna da bilmeden şahit oldu. Kıvrak bilekleriyle köklü kulüp scout’larının dikkatini çeken Ronaldo, Manchester United scoutlarının da dikkatini çekmiş olmalı ki efsane teknik adam Sir Alex Ferguson’un 2003 yılı yaz transfer listesinin en başında yer almayı başardı.

2004: CR7, bu yıl ilk uluslararası final maçını oynadı. Portekiz’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası final maçında Akdeniz ekibi Yunanistan’a karşı forma giyen Ronaldo, uluslararası alanda çıktığı ilk final maçından üzgün ayrıldı.

Portekiz ile Avrupa Şampiyonasını kazanamayan Ronaldo aynı yıl Manchester United ile 2004 yılında ilk yerel kupasını kazandı.

2005: Ballon d’Or’un aday listesinde ilk kez adını gördü. Kırmızı şeytanların itici gücü haline gelen ve üstün fiziksel özellikleriyle dikkat çeken Cristiano o sezon 9 gol ve 9 asistlik performansıyla Ballon d’Or’un aday listesine ilk kez adını yazdırdı. O yıl sıralamayı 20. Sırada bitirse de sadece 3 yılda bu listeye girmek inanılır gibi bir başarı değildi.

2006: Almanya’da düzenlenen Dünya Kupasında Portekiz için canını dişine takan Cristiano Ronaldo, ilk kez Dünya Kupasında forma giyme şansını bulduğu yetmezmiş gibi, ülkesi için yarı finalde oynama şansını da elde etti. Ayrıca İngiltere’de üst üste 3 maç en az iki gol atmayı başaran tek futbolcu olarak tarihe geçti.

2007: Genç futbolcu, Premiere Lig’deki ilk şampiyonluğuna 2007 yılında ulaştı. Ocak ayından aralık ayı sonunda kadar 34 kez gol atma başarısını gösteren Ronaldo, o yıl Ballon d’Or’u Kaka’ya kaybetti.

2008: Ronaldo bireysel anlamda en önemli başarılarından birini bu yıl elde etmişti. Ballon d’Or ödülü Cristiano Ronaldo’nun elinde yükselmişti.

Ronaldo’yu bu ödüle layık kılan 2008 yılında yaşadığı Şampiyonlar Ligi şampiyonu olma başarısıydı. Devler liginde çıktığı ilk final maçında bir kez topu ağlarla buluşturan ve bir başka İngiliz ekibinin eve boynu bükük dönmesini sağlayan Ronaldo, ilk şampiyonlar ligi kupasını da kaldırmayı başardı.

Dünya’da Eşi Benzeri Yok

2009: Yaz transfer döneminde Manchester United macerasına nokta koyan Ronaldo, tamı tamına 94 milyon Euro karşılığında İspanyol devi Real Madrid’e transfer olarak Dünyanın En Pahalı Futbolcusu unvanını da elde etti.

2010: Kişisel gol rekorunu bu yıl kırdı ve 200 gol barajını aşmayı başardı. 2010 yılı boyunca 48 kez fileleri havalandıran Ronaldo kişisel kariyerinin en iyi derecesini elde etti ve toplamda 200 golün üstüne çıktı.