12 DEV ADAM EUROBASKET 2022’DE

Posted by

20 Şubat 2021’de oynanan Türkiye-İsveç maçında A Milli Takımımız İsveç’i 88–80 mağlup etmeyi başardı. Fakat Türkiye bu kritik maçı belirli bir sayı farkı ile kazanamadığı için Avrupa Şampiyonası’na gidebilmek adına gruptaki diğer maçları beklemek durumunda kaldı.

Güzel haber Hollanda-Hırvatistan maçından geldi. 12 Dev Adam, FIBA Eurobasket 2022 elemeleri D grubu 5. hafta maçında, Hollanda’nın Hırvatistan’ı 65–57 yenmesiyle grupta 3. sırada yer alarak Avrupa şampiyonası’na gitme hakkını kazandı.

A Milli takımımız, Akatlar Spor ve Kültür Kompleksinde oynanan İsveç karşılaşmasında rakibini 88–80 ile mağlup etmeyi başararak D Grubu’nun diğer maçlarını bekleyişe koyuldu. Mücadelenin ilk dakikalarında iki takım da sayı üretti.

Türkiye ilk periyodu, Berk Uğurlu’nun 3 sayılık basketiyle 18–17 önde bitirdi. İkinci periyotta, Milli takım rakibine karşı sert savunma uyguladı ve ilk yarıyı Melih Mahmutoğlu’nun 3 sayılık basketiyle 39–35 önde bitirmeyi başardı.

Türkiye 3. periyotta da sayılar üreterek skoru 62–57 yaptı. Son periyotta ise İsveç’in bütün çabasına rağmen A Milli takımımız, maçtan 88–80 galibiyetle ayrılmasını bildi.

Ancak 13 ve üzeri sayı farkıyla maçı bitiremeyen takımımız grubun diğer maçlarını beklemeye koyuldu. Eurobasket 2022 D Grubu 5. hafta maçında, Hollanda Hırvatistan’ı 65–57 yenmeyi başararak bir anlamda Türkiye’nin Avrupa Şampiyonası biletini kesti.

12 Dev Adam bu sonuçla beraber A Milli Kadın Takımı’nın ardından Eurobasket 2022’de ülkemizi temsil etme hakkı kazandı.

BAKAN KASAPOĞLU TEBRİK ETTİ

FIBA Eurobasket 2022 elemelerinde Hollanda’nın Hırvatistan’ı mağlup etmesiyle grubunun ilk üçünde yerini alan ve Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı kazanan Milli takımımız, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından da tebrik edildi.

Bakan Kasapoğlu Twitter’dan paylaştığı mesajda, Eurobasket 2022’ye katılma hakkı elde eden 12 Dev Adam’ı yürekten tebrik ettiğini dile getirdi.

HİDAYET TÜRKOĞLU DA TEBRİK ETTİ

A Milli takımımızı tebrik edenler arasında Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu da vardı. Türkoğlu yayımladığı kutlama mesajında; A Milli Takım oyuncularının aldığı sorumluluktan ve sahip olduğu özgüvenden ötürü mutlu olduğunu, bütün teknik, idari kadroyu ve sporcularımızı tebrik ettiğini ve millilerimizin bizleri gururlandırmaya devam edeceklerine yürekten inandığını dile getirdi.