12 Dev Adam Çalışmalara Başladı

Posted by

FIBA 2022 Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri D Grubu’nda mücadele edecek olan A Milli Erkek Basketbol Takımımız ilk antrenmanını yaptı.

Türkiye Basketbol Federasyonunun (TBF) internet sitesinde yer alan açıklamada 12 Dev Adam’ın ilk antrenmanını Sinan Erdem Spor Salonu’nda baş antrenör Orhun Ene’nin yönetiminde iki saat şeklinde gerçekleştirdiği yer aldı.

İlk Hedef İsveç

Ay yıldızı ekip idmana ağırlıklı olarak hücum ve savunma çalışması yaptı. İstanbul’un ev sahipliğinde yeni tip korona virüs (covid-19) salgını nedeni ile fanus düzeninde gerçekleştirilecek olan organizasyonda A Milli Takımımız ilk kez 20 Şubat Cumartesi günü saat 17.00’da İsveç’e karşı daha sonra ise 22 Şubat Pazartesi günü saat 20.00’da Hırvatistan’a karşı sahada olacak. Karşılaşmadan NTV Spor’da naklen yayınlanacak.

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), milli takımlar düzeyinde gerçekleşecek olan Şubat 2021’deki grup maçlarında ev sahipliği yapacak olan ülkeleri 2020’nin son günlerinde belirlemişti. Belirlenen takvime göre A Milli Erkek Basketbol Takımı’mızın yer aldığı EuroBasket 2022 Elemeleri D Grubu karşılaşmaları Türkiye ev sahipliğinde oynanacak.

A Milli Kadın Basketbol Takımı’nın yer aldığı EuroBasket 2021 Elemelerinin E Grubu maçları ise yine Türkiye’nin ev sahipliğinde oynanacak. Diğer yandan Konya’da düzenlenecek olan FIBA 18 Yaş Altı Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın tarihi ise 31 Temmuz-8 Ağustos 2021 olarak belirlendi.

Ev Sahibi Türkiye

Türkiye’de pandemi şartları ve kuralları çerçevesinde oynanacak olan karşılaşmalarda seyircinin yer almaması bekleniyor. Diğer yandan ülkemizin çok sayıda organizasyonda ev sahipliği yapması hem sportif kariyer açısında hem de uluslararası platformlarda ülke ve ülkemiz sporcularının adının duyurulmasına önemli bir yere sahip.

Daha önce sene başında Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan, Hürriyet’e özel bir açıklamada bulunmuştu. Kendisi 12 Dev Adam’ın asli üyelerinden biriydi, hem milli takımla hem de kulüpler düzeyinde büyük başarılar elde eden ve daha sonra federasyonda göre alan Türk basketbolcu, Başkan Hidayet Türkoğlu’nu hedef alan bazı ifadelerle ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Ardından Başkan Hidayet Türkoğlu’nun en büyük hedeflerinden biri olan Abdi İpekçi kompleksinin olduğu noktaya daha kapsamlı bir kompleks yapmak olduğunu dile getirmişti. Bu tarz çalışmalar ile birlikte Türk Basketbolu’nu destekleyeceklerini ve daim daha iyi ev sahiplikleri için uğraşacaklarını dile getirmişti.